czwartek, 5 kwietnia 2012

30 dni z książkami (2)

Dzień 2 - Książka, którą lubisz najmniej


O ile poprzednio trudno było mi zadecydować, którą książkę lubię nabardziej, to nie potrafię sobie przypomnieć, jaka wywarła na mnie najgorsze wrażenie. Czytałam, że komuś nie przypadła do gustu powieść H. Sienkiewicza Krzyżacy i muszę przyznać, że także mi, jako wielbicielce literatury historycznej, nie do końca przypadła do gustu. Coś jednak sprawia, że nie mogę jej postawić na miejscu książki, którą lubię najmniej. 

Patrząc na lektury przeczytane przeze mnie rok temu, jestem w stanie powiedzieć, że to Czystopisowi Siergieja Łukjanienki przypada to miejsce. Sam pomysł w miarę mi się podobał, za to podczas wertowania stronic miałam wrażenie, że czytam coś wymuszonego, coś, co nie zostało napisane przy pomocy natchnienia, ale dla tego, że musiało powstać. Nie wiem, czy inni odnieśli podobne wrażenia, bo wielokrotnie spotykałam się z podzielonymi opiniami, ale to właśnie ta pozycja mnie nie zachwyciła i po dziś dzień jestem pewna, że nie dałabym rady sięgnąć po nią raz jeszcze i znaleźć ukojenia między wydarzeniami opisanymi przez autora.

8 komentarzy:

 1. Również nie przepadam za "Krzyżakami". Jeśli chodzi o "Czystopis" to nie mogę wypowiedzieć się, ponieważ nie czytałam tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie znalazłoby się kilka książek, które były czymś beznadziejnym, większości z nich jednak nie przeczytałem do końca. Chociaż tyle.:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie też "Krzyżacy" nie przypadki specjalnie, a nic w tym względzie nie pobije jak dla mnie "Potopu" i "Pana Tadeusza". :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nati, podpadasz! ;-)
   Przecież "Potop" czyta się jednym tchem.
   "Pan Tadeusz" to lektura specyficzna, więc mogę wybaczyć. ;-)

   Usuń
 4. A mnie "Krzyzacy" sie bardzo podobali - co do "czystopisu",to az mnie kusi, zeby przeczytac i sprawdzic, dlaczego wydal Ci sie taki zly ;-))).

  OdpowiedzUsuń
 5. Krzyżacy są najgorszą książką, jaką przeczytałam w całym swoim życiu, więc jak najbardziej rozumiem Twój wybów ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja bardzo dobrze wspominam "Krzyżaków", pewnie kiedyś powrócę do tej książki.

  OdpowiedzUsuń