sobota, 13 sierpnia 2011

Sigbjorn Mostue - Znak elfów (t.1); Przebudzenie Grobowęża

Autor: Sigbjorn Mostue
Tytuł: Znak elfów (t.1); Przebudzenie Grobowęża
Wydawnictwo: Elipsa
Ilość stron: 191

     Przyznam, że do tej powieści podchodziłam stosunkowo nieufnie. Wydawca zamieścił informację, w której to przyrównuje Znak elfów do dzieł Tolkiena, twierdząc, iż doskonale trafia w oczekiwania czytelników rozbudzone kiedyś przez tego pisarza. Nie podchodzę optymistycznie do tego typu zapewnień, gdyż niekiedy okazują się nieco nad wyraz. Czy tak rzeczywiście jest, nie miałam możliwości się przekonać, bowiem nie czytałam jeszcze żadnej z książek tego autora. Mam jednakże szczerą nadzieję, że niedługo to się zmieni, bo Przebudzenie Grobowęża uwiodło mnie z pozoru niewymagającym wysilania się przy czytaniu stylem literackim, a zarazem niezwykłym przedstawieniem świata zawartego w tekście.
     Sigbjorn Mostue niezbyt powoli, ale też nie zatrważająco drastycznie, wprowadza czytelnika w krainę istniejącą równolegle do naszej. Z tym że w tamtej znajdują się istoty magiczne, takie jak elfy, krasnoludy, bądź też martwiaki. Wszystko opisane jest w taki sposób, że bez trudu odnajdujemy się w tym dziwnym świecie, którego przecież zwyczajni ludzie nie widzą. Aczykolwiek mamy szansę zagłębić się w to bez zbędnych gabarytów, których zmuszeni są używać męczaki (ludzie), ażeby przedostać się na drugą stronę. Tak więc łatwo można wyobrazić sobie, że wszelakie dziwne rzeczy przytrafiające się nam w życiu są sprawą psotnych krasnoludów, które niedostrzegalnie uprzykrzają nam codzienną egzystencję. Teraz na myśl przychodzi mi porównanie tego zabiegu do Harrego Pottera J. K. Rowling, bowiem tak również czarodzieje zlewali się z mugolami i zacierali granice ich dzielące. Chociaż tu jest z deka inaczej, gdyż istoty magiczne wprost wzbraniają się przed kontaktem z przedstawicielami gatunku ludzkiego, najbliższe stosunki wręcz traktując z niechęcią.
     Niezmiernie przypadł mi do gustu pomysł autora, chociaż podobno nie jest całkowicie oryginalny, bo Tolkien również wykorzystywał w swych powieściach wyżej wymienione istoty. Ale skoro nie miałam w rękach jeszcze niczego podobnego, twórczość autora mnie uwiodła. Wartka akcja płynie swoim rytmem, nie przyspieszając za bardzo, lecz nie będąc również wolną. Mogłabym rzec, iż jest wręcz idealnie. Nie powiem, że niektóre wydarzenia zdumiały mnie, bo często wiedziałam, co wydarzy się niebawem, lecz z chęcią wracałam do przygód młodego Espena i jego koleżanki - Ewy. Być może sprawiły to cechy ludzkie głównego bohatera, nie będącego kreowanym na herosa, ale na zwyczajnego chłopca mającego problemy, choć próbującego je rozwiązać. Na początku niechętnie czytałam o żeńskiej postaci, której przypadła znacząca rola w książce, z powodu zarozumialstwa, bo jak sądziłam z pierwszych rozdziałów - nim się cechowała. Na szczęście przekonałam się, iż jest zupełnie inaczej, a dziewczynka odnajduje się w świecie niebędącym miejscem zwyczajowym miejscem jej egzystencji. Doszłam również do wniosku, iż to dzięki niej Espen był w stanie podołać postawionemu przed nim zadaniu. Wspierała go na duchu i dawała różnej maści rady będące podstawą do kreowania zmian zachodzących w początkowo opieszałym młodzieńcu. 
     Najbardziej poruszyła mnie postać Nilsa - krasnoluda, który początkowo z niechęcią pomaga dwójce (nie)przyjaciół dotrzeć do Lasu, a w efekcie czego przysposabia sobie ich sympatię. Nils jest barwną postacią emanującą magią w najczystszej postaci. Ilekroć wyobrażałam sobie ów nadnaturalne stworzenia, widziałam przed oczyma piękne, kolorowe stworki odziane w najrozmaitsze przebrania. Tymczasem krasnolud jest brzydki i co chwilę pluje plwociną, co zaczyna być zabawne, bo sam ustawicznie narzeka na męczaków, a robi niemalże dokładnie to samo co oni, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. I choć traktował z niechęcią i pobłażliwością dzieci, myślę, iż również je darzył jakimiś uczuciami, mimo że wzbraniał się przed nimi jak mógł.
     Teraz przyszła kolej na negatywne przedstawienie Znaku elfów. Niekiedy w powieści powtórzenia rażąco rzucały się w oczy. Były one banalne, chociaż nie należy winić za nie autora, bo tłumaczenia często nie są idealne, chociaż to pod wieloma względami przewyższało dotychczasowe. Mimo to występowały zbyt często, a kiedy już zagłębiłam się w tym magicznym świecie, przestały istnieć, a może to ja w późniejszej lekturze nie zwracałam na nich uwagi. Lecz skoro nie przeszkadzają w czytaniu, to nie należy dyskwalifikować z tego powodu całej trylogii, z całą pewnością wartej zapoznania się z nią.
     Podsumowując, Przebudzenie Grobowęża polecam osobom pragnącym zatopić się w świecie marzeń, gdzie nic nie jest niemożliwe. Przeżyjecie piękne przygody z Espenem i Ewą w dwóch światach, bowiem akcja co rusz przenosi się z naszego - codziennego życia - do miejsca, w którym królują elfy. Dzieło autorstwa Norwega emanuje ciepłem i przygodą. Z pewnością znajdzie uznanie u czytelników nie szukających czegoś z morałem, choć i tego można się dopatrzeć, ale przygody, bo tę z całą pewnością tu znajdziecie. Dzięki tej powieści wrócicie do świata dziecięcych mrzonek, otaczając się nieszablonowymi bohaterami, którzy posiadają niebanalne cechy charakteru - należy tu głównie zawrzeć istoty magiczne. Aczykolwiek mnie powieść nie porwała w wir wydarzeń tak bardzo, żebym niezaprzeczalnie nie mogła się od niej oderwać. Owszem, stanowiła miłe urozmaicenie codzienności, ale nie była dla mnie czymś wielce frapującym.


Darcy.

20 komentarzy:

 1. Wydawnictwo Elipsa poznałam całkiem niedawno, ale o tej książce w ogóle nie słyszałam. Myślę, że jako prezent dla kolegi mogłaby się przydać:))

  OdpowiedzUsuń
 2. Pomimo Twojej pozytywnej recenzji, muszę sie nad tą pozycją zastanowić. Nie czytałam książek Tolkiena, czy autorki HP. Patrząc na opinie innych książka jest średnia. Długa recenzja, ale przyjemnie sie czyta :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pięknie to ujęłaś, że sama zapragnęłam przenieść się do świata marzeń. i po obcować z elfami.

  OdpowiedzUsuń
 4. Choć nie jest do końca porywająca, to i tak chętnie się zaznajomię z tą lekturą :D

  Pozdrawiam ! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mnie też odrzuciłoby porównanie do Władcy Pierścieni i twórczości Tolkiena. Jakoś nigdy nie przepadałam aż tak bardzo za jego dziełami, no i porównywanie się z mistrzem gatunku jest dość ryzykowne.
  Też nie słyszałam o tym wydawnictwie, ale może dzięki Tobie się nim zainteresuję:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Raczej nie przeczytam.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Raczej nie moja bajka. I wiedzę, że zmieniłaś szablon:) Ładniutki.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Marzyć to ja lubię, więc kto wie czy przypadkiem nie polecę w klimaty pełne elfów, krasnoludów i innych stworzeń :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej książce, ale same już porównania dzieł Tolkiena i Harry'ego Pottera przyciągają moją uwagę ;) Strasznie lubię taki zabieg istnienia dwóch światów równoległych, które się nawzajem przenikają + fantastyczne istoty + tak dobra opinia = muszę po nią sięgnąć ;D

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam małe spostrzeżenie: czemu twój nick to Ice_fire, skoro podpisujesz się Darcy? ;p
  A co do książki - też nie lubię zapewnień typu "to będzie drugi Zmierch" lub "oto następca Harry'ego pottera", ale czasami trafiają w dziesiątkę ;-P

  OdpowiedzUsuń
 11. Też nie przepadam za tekstami w stylu "następca XXX", bo przeważnie są duużo gorsze niż tzw. "pierwowzór". Mimo wszystko mam ochotę przetestować Znak Elfów.

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. z czystej ciekawości bym przeczytała :) poza tym okładka, a na niej jak się nie mylę obraz Boscha z miejsca mnie przekonuje.

  OdpowiedzUsuń
 13. Na książkę tę zwróciłam uwagę przy okazji wyprzedaży w jednej z internetowych księgarni. Do jej zakupy zniechęciły mnie dość negatywne recenzje... Po twojej opinii skłonna byłabym dać jej szansę - dopóki się nie spróbuje, człowiek się nie przekona. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 14. Jak najbardziej książka dla mnie, gdyby nie to okrutne "t.1". Mam dosyć serii na długi czas, bo już za dużo ich w tej chwili czytam :) Może kiedyś, jak będzie duuuzo wolnego czasu...?

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie czytałam tej książki ani żadnej tego autora. A przynajmniej sobie nie przypominam. Tak samo nie lubię zapewnień na początku książki czy filmu, porównywania dzieł. To jak dla mnie jest bez sensu. A to, że w książce są powtórzenia albo jakieś błędy, to już jest norma. Aktualnie nie pamiętam książki. w której nie pojawiłyby się rzucające w oczy błędy. A to mnie bardzo drażni. Hm... książka wydaje się być przyjemna, zwłaszcza, że nie posiada zbyt wielu stron. Jednak nie jest za bardzo w moim gatunku, aż taką fanką fantastyki nie jestem. ;)

  Pozdrawiam, Klaudyna.

  OdpowiedzUsuń
 16. Jeszcze nie czytałam 'Władcy Pierścieni', więc ta książka może być dobrym początkiem. Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Hm, przyznam, że gdybym nie przeczytała Twojej recenzji i zobaczyła tylko, że książka ta porównywana jest do dzieł Tolkiena, odpuściłabym ją sobie bez żalu. Nie należę do grona uwielbiającego tego pisarza. Jednak przedstawiłaś tą powieść bardzo ciekawie, więc możliwe, że sięgnę :) Zwłaszcza, że napisałaś, że autor wprowadza nas w akcję ,,niezbyt powoli", a u Tolkiena raziła mnie właśnie ta powolność, która sprawiała, że podczas lektury kleiły mi się oczy...
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 18. jeszcze nie do końca jestem przekonana do tej książki, ale jak tylko wpadnie mi w ręce to z ciekawości przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Tolkien pisał dosyć ciężkim językiem i choć nie można mu odmówić talentu do kreowania własnego świata i życia w nim, to jednak nie wiem czy można go podziwiać za sposób jego opisania... dla mnie Tolkien to trochę taki nasz Sienkiewicz pod względem stylu - dużo opisów, mniej akcji... i takie tam. Ale za to kocham film Władca pierścieni - tak więc szalenie dziękuje temu Panu za stworzenie tego cudownego świata. Natomiast jeśli mówisz, że tu świat jest niesamowity i do tego jeszcze jego opisanie także to jak najbardziej jestem skuszona na tę książkę!
  Pozdrawiam serdecznie
  Nominowałam Twojego bloga do nagrody one lovely blog award - http://czytajzfantazja.blogspot.com/2011/08/one-lovely-blog-award.html

  OdpowiedzUsuń
 20. dobra ksi azka

  OdpowiedzUsuń